Folkdansringen Stockholm
ingår i Svenska Folkdansringen

 
DISTRIKTSBLADET Kvartal 3-4 2008
Uppdaterat - 18 november
Datum att komma ihåg  (Med reservation för ändringar eller felskrivning)
2008-12-09 Styrelsemöte.
Publ. 2008.11.18

Torsdagen den 13 nov. var det Distriktsmöte

Nedan följer ett sammandrag. OBS! Detta är endast ett referat och inte mötets officiella protokoll.
Infokommittén/ Håkan Wåhlstedt
Foto/ Göran Karlgren

  • Telefonen på expeditionen: är fortfarande ett problem. Telia vill ha 8000 kronor för en ny anslutning. Alternativ med mobiltelefon med det gamla numret eller IP-telefoni undersöks.

  • Utträdesansökan har inkommit från Slåttergillet. Föreningen har cirka 30 medlemmar.

  • Musikmuseet scen riskerar att stängas. Folkdansringen skall tillsammans med Körförbundet sända ett brev till museet i hopp om att förslaget dras tillbaka.

  • Dans och musik. Framtidsplan, en ledarträff den 8/2 preliminärt i folkdansringens hus på St Essingen. Den 14-15 mars planeras en barn- och ungdomskurs för medlemmar personer mellan 15-30 år.

  • Jubileumskommittén föredrog kommitténs förslag gentemot styrelsens motförslag till budget. En diskussion om olika förslag för att sänka kostnaderna för jubileumsfesten följde. Beslutades om en sänkning av bugeten till 165 tusen.

  • Valberedningen rapporterade att inga föreningar kommit till det möte man kallade till. Följdfrågan blir - vill föreningarna ha kvar distriktet. Valberedningen kvarstår fram till årsmötet, då svar ges på denna fråga.

  • Förlaget och expeditionen Stor efterfrågan på skor, men även ganska mycket strumpor säljs. Den nya lokalen fungerar mycket bra även om utrymmet är trängre.

  • Redaktionen/Infokommittén försöker bevaka det som pågår men måste få tips och redaktionellt från föreningarna för att göra hemsidan mer informativ och levande. Kalendern kan användas av föreningar för att annonsera om sina egna aktiviteter.

  • Ekonomi 2008 års budget kommer vid årets slut att vara i balans. Under året har styrelsen arbeta för att sänka kostnaderna. 

  • Förslag till verksamhetsplan 2009. Mötet beslutade att anta verksamhetsplanen 2009 med förtydligande att med studieförbund avsågs Kulturens studieförbund.

  • Förslag till budget 2009.  Föreningarna kan söka medel ur framtidsfonden för utåtriktad verksamhet. Villkor är att föreningen själv står för motsvarande belopp. Årsavgiften för 2009 beslutades vara oförändrad. Aktivitetsbidrag finns avsatt att användas till föreningarnas barn och ungdomsverksamhet. Budget för 2009 fastställdes med ett underskott motsvarande kostnaden för 2009 års jubileum.

  • Styrelsen uppmanades att kontakta landstinget för att återigen söka landstingsbidrag. Den statliga Kulturutredningen kommer förhoppningsvis att ge vår organisation denna möjlighet till nya pengar.

  • Förslag från styrelsen om ändring av antal ordinarie möten per år från två till ett.2 till 1.  Styrelsen förslag ställdes mot förslag att två mötet fortsatt ska hållas (förutom årsmötet) Styrelsens förslag vann, dock ska beslut även tas på kommande årsmöte  med 2/3mjoritet för att vara gällande.

  • Övrigt. Fråga ställdes om Kulturens kommer att bli ett självständigt studieförbund och om man kommer vi upp det antal timmar som erfordras? Antalet timmar har inte nåtts men Folkdansringen är allra bäst att rapportera in aktiviteter. Troligen kommer Kulturens få ytterligare ett års dispens. Diskussion om vikten av att söka dessa bidrag då föreningen haft aktiviteter framfördes. Inte bara för pengarnas egen skull, utan även för att synliggöra att vi finns och att det är kulturaktiviteter vi arbetar med.

Publ. 2008.10.19

Sommaren brukar vara detsamma som nyhetstorka.

Jag förmodar att ni håller med om att det inte gäller i folkdanssammanhang. Det är den tid på året då många av oss gör något helt annat, något som bryter av från det vardagliga. Resor på stämmor, dansträffar, besöker vänföreningar eller träffar nya människor och knyter nya bekantskaper. I bland resulterar det i en trevlig kväll tillsammans, men det kan också bli ett möte som leder till en mer bestående bekantskap.

Själv tillbringade jag tillsammans med min förening en vecka i Skottland. Förutom ett antal besök på olika destillerier, vandring i den skotska naturen även besök hos två Skotska folkdanslag. Förhoppningsvis kan vi se fram emot ett återbesök under nästa år.

Ha det bra - och sköt om er!
Håkan Wåhlstedt

Nu har sommaren och snart även hösten passerat så det är hög tid med några rader om vad som skett i Distriktet.

Flytten är lyckligt genomförd, merparten av arbetet har förtjänstfullt genomförts av vår ordförande medan vi övriga bidragit i mån av tid och möjlighet, vilket varit något varierande.

Förlaget har öppet sedan några veckor tillbaka

även om butiken är något mindre så är utbudet lika rikt som tidigare. Du är alltid välkommen dit torsdag eftermiddag fram till kl 19. Problemet med telefon kvarstår - att få en telefon installerad är numera ingen rättighet, utan en marknadsanpassad företeelse. Tyvärr finns för närvarande inga ledningar tillgängliga in i huset, och kostnaden för att gräva upp gatan och lägga nya är som alla förstår ingen billig affär, och räkningen sägs vi få betala. Vi hoppas på en gemensam lösning med riks - tills dess, skriv e-post.

Den 9 oktober var det styrelsemöte

och därmed även "invigning" av övervåningen i Folkdansringens hus    - Här nedan några axplock av vad som avhandlades

Jubileumskommittén Fredrik Bergh presenterade idéer kring jubileumsprogrammet.

Skrivelser:

  • Valberedningen ang svårigheter att hitta kandidater till årsmötet. Frågan tas upp på novembermötet.

  • Sörmlands distrikt ang. Folkdansringens (Riks) jubileum 2010 som firas i Göteborg - hur firar vi det i vår region?.

  • Upplands distrikt om samarbete med Upplandsschottisen.

  • Riksnytt nr 3 med bl.a. Nordlekskursen den 8-9 november i Norrköping.

Regionskonferensen - se nedan

Expedition och förlag. Förlaget går bra. Telefonen verkar bli en följetong, kostnadsofferten för inkoppling av telefonen har inte inkommit.

Stagarna är godkända av riksorganisationen och där därmed gällande och skall läggas ut på hemsidan.

Budget för 2009 Förslaget sänds ut till föreningarna tillsammans med kallelsen till distriktsmötet

Den 20-21 var Distriktet värd för årets regionskonferens.

Förutom att konferensen hölls i sammanträdesrummet så logerade även ett antal av deltaga i övernattningsrummen.

Tretton personer deltog och det var en helg med bra diskussioner och en god stämning. Samarbetsfrågan var uppe på dagordningen. Alla tycker man ska samarbeta men inte att slå ihop de olika distrikten. Man enades om att inbjudningar till aktiviteter ska sändas även till övriga distrikt något som i viss mån sker redan nu. Diskussioner fördes runt Folkdansringens Jubileum 2010 liksom Zornmärkesjubileet. Även Nordlek diskuterades. Sörmlands distrikt anordnar träffen hösten 2009 och föreslagen lokal är Folkdansringens hus.

Carola Sandberg med riks v.ordf. Ulf H Svensson
på tillfälligt besök 
Diskussioner runt regionsbordet.