Rörosmartnan. , Februari 2009. Klicka på bilderna för större format

Rörosmartnan

Sommaren 2008 började vi i Dräkt o Slöjdsektionen fantisera om att resa och delta i Rörosmartnan.

Kontaktade Dalarnas Femund som skulle göra sin 10:e resa, dessutom sin jubileumsresa, med start i Mora.

Vi insåg att någon resa till häst inte var tal om detta år men vi ville iallafall klä oss i 1800 talskläder.

Den 19 februari reste vi till Venjan utanför Mora och övernattade där. På fredag morgon fortsatte vi mot Idre Särna och in i Norge. Det var drygt 30 mil till Röros.  Vid tvåtiden på eftermiddagen var vi framme. Det var roligt från första stund. Folk frågade varifrån vi kom. De undrade över våra kläder, vi blev fotograferade och det var så härlig stämning.

Träffade Klövsjöforkörare som var på en gård, Dalarnas femund på en annan. Själva Martnadsområdet var i ursprunglig 1600 talsbebyggelse. Vi besökte Museét som som hade dräktutställning. Där fanns allt om Röros historia kopparframställning bl.a.

Hit reste forbönderna för att byta ,köpa, sälja varor.

Det ända negativa var att det var både dyrt och svårt att hitta logi. Man bokade in år efter år.

Inger ringde Fjällnäs högfjällshotell och dom hade plats. En plats som man måste uppleva innan man dör.

Vi kom dit och fick bo i helt nya frächa rum, sköna sängar och på varje säng låg riktiga raggsockor som man fick behålla. Vi gick till restaurangen blev bjudna på champagne med tilltugg. Åt en underbar trerätters meny. Trevlig personal.

Nästa morgon åt vi frukost och fick lunchpaket med oss. Denna vistelse var inte billig men värd varenda krona.

Därefter åkte vi de 6 milen tillbaka till martnan i Röros. Under dagen var det parad med hästar , slädar och kläder. Mycket folk och fest, massor av olika stånd. Vi gjorde affärer med bl a vita kaninskinn och ullstrumpor. Jonas glänste extra i sin vackra Malungspäls. Han fick mycket frågor och blev extra fotograferad. Oss kvinnor frågade Norrmännen om vi var där för att ”Jackte efter mannfolk?” Som tur var var vi alla redan upptagna så det slapp vi.

Vid 17 tiden var martnan slut. Vi reste hem glada och nöjda mot Venjan och redan i bilen började vi planera och drömma om Röros på sommaren, Jokkmokksmarknad ? ! ? !

Birgitta, Christina, Eva, Inger och Jonas

Dräkt o slöjdsektionen i Folkdansringen Stockholmdistrikt.